Dnia 8 listopada 2018 roku na terenie Ośrodka Konnego na Felinie odbyły się konsultacje ujeżdżeniowe z Panem Jarosławem Wierzchowskim, którego sympatykom jeździectwa nie trzeba przedstawiać. Jest on wielokrotnym uczestnikiem międzynarodowych zawodów jeździeckich i Mistrzostw Polski. Zarówno jako jeździec, jak i trener wyszkolił wiele koni do poziomu Grand Prix. W trakcie konsultacji z jego pomocy skorzystało 7 par oraz około 15 słuchaczy. Pary były na różnym poziomie zaawansowania od dzieci na kucach po konie zaczynające pracę nad elementami programu Grand Prix. Trener skupił się na ćwiczeniach gimnastykujących i angażujących zad. Odpowiadał również na liczne pytania publiczności, dzięki czemu można było pogłębić własną wiedzę z zakresu ujeżdżenia. Mamy nadzieje, że tego typu akcje szkoleniowe pomogą zwiększyć poziom wiedzy i umiejętności jeźdźców z naszego kraju.
Data aktualizacji: 21.11.2018 r.
W dniach 16-17.10.2018r. już po raz kolejny odbył się specjalistyczny kurs lonżowania koni i pracy z ziemi. Trenerem prowadzącym był Pan Jan Ratajczak, mistrz świata w tej dziedzinie. W kursie uczestniczyło 11 osób, które miały okazję poznać tajniki pracy z końmi na pojedynczej i podwójnej lonży. Przeprowadzone zostały zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Studenci mogli spróbować swoich sił w lonżowaniu koni m.in. dzięki faktowi, że Uczelnia posiada własny ośrodek jeździecki, który dysponuje końmi i bardzo dobrą infrastrukturą. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas kursu będą przydatne i staną się zalążkiem doskonalenia samego siebie w tym zakresie.
Data aktualizacji: 30.10.2018 r.
Ćwiczenia z prezentacji koni w ramach przedmiotu Wychów koni na Felinie, 10.2018
fot. Anna Papierz
fot. Natalia Nielipiuk
fot. Urszula Just
Data aktualizacji: 24.10.2018 r.
XV Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego i Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody oraz Krajowy Przegląd Hodowlany Kuców Felińskich połączony z jubileuszem 45-lecia hodowli odbyły się 12 maja 2018 r. na terenach zielonych Osiedla Akademickiego "Felin".
Partnerem mistrzostw był po raz pierwszy Akademicki Związek Sportowy, co pozwoliło na zaliczenie rozgrywek do ogólnopolskiej klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku zawodom towarzyszył Krajowy Przegląd Hodowlany Kuców Felińskich "45 lat Hodowli". Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: studenci I roku II stopnia kierunku hipologia i jeździectwo, Katedra Hodowli i Użytkowania Koni, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego i Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. Po raz kolejny wydarzenie było promowane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie w ramach projektu "Lubelskie. Smakuj życie!". Wsparcia udzielił również Totalizator Sportowy sp. z o.o. - Oddział w Lublinie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Odział Terenowy Lublin. Swoją obecnością imprezę uhonorowali JM Rektor Zygmunt Litwińczuk, dziekan Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Joanna Barłowska, prof. dr hab. Krzysztof Gołacki i prof. dr hab. Anna Stachurska. Rywalizację sportową i pokazy kuców obserwowali również przedstawiciele sponsorów i partnerów wydarzenia, wśród nich m.in. Edward Sidoruk z Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego, zastępca dyr. OT KOWR w Lublinie Marek Wojciechowski, dyrektor Klubu Środowiskowego AZS Lublin Paweł Danielczuk, zastępca prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni Ryszard Pietrzak.
Podczas oficjalnego otwarcia mistrzostw JM Rektor i dziekan WBNoZiB przywitali zawodników i publiczność, wjeżdżając na plac konkursowy powozem konnym zaprzęgniętym w parę kuców felińskich. Następnie rozpoczęły się zawody rozgrywane w ramach sześciu konkursów o różnej skali trudności. Sędzią głównym był dr inż. Przemysław Jankowski, który analizował rywalizację rekordowej jak dotychczas liczby 43 jeźdźców. W finałowym konkursie mistrzowskim wystartowało natomiast dziewięciu reprezentantów lubelskiej społeczności akademickiej. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Początek (UMCS Lublin) na koniu Makler II. Na kolejnych dwóch miejscach uplasował się Mateusz Chojnowski (UP w Lublinie) na koniu Anoniem oraz Barbara Szumiata (UP w Lublinie) na koniu Kapella GB. Medale, puchary i nagrody zwycięzcom mistrzostw wręczał JM Rektor oraz przedstawiciele sponsorów. W Krajowym Przeglądzie Hodowlanym Kuców udział wzięło 21 ogierów i klaczy. Konie były oceniane przez komisję w składzie: prof. dr hab. Anna Stachurska (UP w Lublinie), mgr Jacek Kozik (Lubelski Związek Hodowców Koni), mgr Jan Słomiany (kier. Ośrodka Hodowli Zachowawczej Zwierząt RPN w Zwierzyńcu). Najlepszym kucem pokazu został siwy ogier Mielno z hodowli GD Felin.
Dobrze przygotowany plac konkursowy i pokazowy, ufundowane przez licznych sponsorów nagrody dla zawodników, hodowcy, wystawcy i właściciele koni, którzy prezentowali swoje zwierzęta, oraz całe rzesze niezastąpionych wolontariuszy i duże zainteresowanie publiczności to główne atuty tej cyklicznej imprezy.
Marta Liss
Fot. Weronika Matysek
Data aktualizacji: 19.06.2018 r.
W dniach od 18 do 19 kwietnia br. w Ośrodku Jeździeckim GD Felin odbyło się szkolenie z dopasowywania siodeł. Przeprowadzone zostały zastały zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Udział w szkoleniu wzięło około 40 osób.
Data aktualizacji: 19.06.2018 r.
Dnia 9 i 10 kwietnia br. w Ośrodku Jeździeckim GD Felin odbyło się szkolenie z dopasowywania wędzideł prowadzone przez Pana Pawła Ciesielskiego. Łącznie udział w nim wzięło około 60 osób. Nauczyć się można było jak prawidłowo dobrać wędzidło dla konia robiąc pomiary długości i wielkości szpary pyskowej w miejscu, gdzie znajduje się wędzidło. W przyszłości organizowane będę podobne kursy, chętnych prosimy o śledzenie naszej strony internetowej.
Data aktualizacji: 14.06.2018 r.
Dnia 9 kwietnia i 10 kwietnia 2018 r. odbędzie się szkolenie z dopasowywania wędzideł z Panem Pawłem Ciesielskim, który wiedzę i umiejętności dotyczące tego tematu gromadził w Holandii. Szkolenie jest jednodniowe.
Szczegóły Marta Liss - tel: 502 557 593, mail: marta.liss@up.lublin.pl
Data aktualizacji: 23.03.2018 r.
Podczas Cavaliady, która odbyła się w dniach 15-18.02.2018 na terenie Targów Lublin zorganizowany został pokaz z okazji 45-lecia powstania rasy kuc feliński. Pomysłodawcą i założycielem rasy był Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Ewald Sasimowski. Chciał on wyhodować kuca o wszechstronnym wykorzystaniu, zarówno w zaprzęgu, jak i pod siodłem w sporcie jeździeckim. Rasa swój początek miała na terenie obecnego Gospodarstwa Doświadczalnego Felin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obecnie znana jest w całej Polsce, jak również ma swoich reprezentantów we wschodniej części Niemiec. Z powodzeniem wykorzystywana jest w zaprzęgu, w sporcie jeździeckim, ale także hipoterapii.
Fotografie: dr inż. Przemysław Jankowski
Data aktualizacji: 13.03.2018 r.
Dnia 27.12.2017r. Ośrodek Jeździecki Gospodarstwa Doświadczalnego "Felin" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uzyskał certyfikat kategorii II** Polskiego Związku Jeździeckiego.
Data aktualizacji: 17.1.2018 r.