W dniach 7-8 grudnia 2017 r. odbył się kurs masażu sportowego i relaksacyjnego koni. Wzięli w nim udział studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie kierunku hipologia i jeździectwo. Zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne, na koniach własności uczelni, poprowadziła Pani Doktor Maria Soroko, specjalistka w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że zdobyty zalążek wiedzy i umiejętności zmotywuje do dalszego kształcenia.
Data aktualizacji: 15.1.2018 r.
W dniach 14-15.11.2017r odbył się specjalistyczny kurs III i II stopnia lonżowania koni, zorganizowany przez Master Horse, a kończący się certyfikatem uczestnictwa. Trenerem prowadzącym był Pan Jan Ratajczak, mistrz świata w tej dziedzinie. W kursie uczestniczyło 26 osób, które miało okazję poznać tajniki pracy z końmi na pojedynczej i podwójnej lonży. Studenci mogli uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych, które były przeprowadzane na koniach własności Uczelni. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte podczas kursu będą przydatne i staną się zalążkiem doskonalenia samego siebie w tym zakresie.
Tekst: Monika Przetacznik
Zdjęcia Nicola Patucha (studentka II stopnia Hipologii i jeździectwa)
Data aktualizacji: 6.12.2017 r.
Wał. Grasteta (fot. Dominika Kwiatkowska)
Wał. Modryń (fot. Ewa Geisler)
I Komisja sędziowska - Monika Pieniążek, Adrianna Budzyńska, Milena Kamińska
Wałacha Grasteta prezentuje Lena Denkiewicz
II komisja sędziowska - Marlena Fornalewicz, Pamela Rozalska, Aleksandra Najmowicz
Data aktualizacji: 5.06.2017 r.
W dniu 13 maja 2017 roku na terenach zielonych Osiedla Akademickiego "Felin" odbyły się kolejne, bo już XIV Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego oraz Regionalne i Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody. Oficjalne rozpoczęcie zawodów uhonorowali przedstawiciele obecnych władz Uczelni oraz Wydziału jak i licznie zaproszeni goście, którzy przywitali zawodników oraz publiczność wjeżdżając na plac konkursowym przepięknym zaprzęgiem konnym. Zaprzęg poprowadził paradę finalistów XIV Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Skokach przez Przeszkody. Następnie odbył się finał Mistrzostw, a po jego zakończeniu rozgrywane były kolejne konkursy o różnej skali trudności. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 40 par. W konkursie mistrzowskim wystartowało trzynastu reprezentantów lubelskiej społeczności akademickiej. Pierwsze miejsce zdobyła Milena Kamińska z UP w Lublinie na koniu Centro - Chem. Kolejne dwa miejsca zajęły: Sylwia Początek na koniu Makler II UMCS Lublin oraz Małgorzata Gawlik na koniu Gracja UP w Lublinie. Miło nam również poinformować, że amazonki, które zajęły dwa miejsca na podium, są studentkami kierunku hipologia i jeździectwo. Organizatorzy zadbali również o gości i publiczność umilając im czas licznymi pokazami. Widzowie mogli zobaczyć m.in.: pokaz psów rasowych, pokaz koni miniaturowych czy pokaz władania szablą oraz posłuszeństwa koni. Dla tych najmłodszych również się coś znalazło. Przesympatyczne stoisko, a na nim gry, zabawy i inne niespodzianki dla dzieci, przygotowały studentki hipologii i jeździectwa. Dobrze przygotowany plac konkursowy, ufundowane przez licznych sponsorów nagrody dla zawodników, zadowolona publiczność, hodowcy i właściciele koni, którzy prezentowali swoje zwierzęta oraz całe rzesze niezastąpionych wolontariuszy to główne atuty tej imprezy. Do zobaczenia za rok!
Tekst: Marta Liss, Monika Zastrzeżyńska
Fotografie: Weronika Matysek, Klaudia Siepielewska
Data aktualizacji: 29.05.2017 r.
Dnia 04.04.2017 odbyło się XIV Międzynarodowe Seminarium Studenckich Kół Naukowych pt. "Środowisko - Zwierzę - Produkt"" oraz IV Ogólnopolska Konferencja Doktorantów. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, również wśród studentów z innych uczelni. Miło nam poinformować, że pośród wielu wspaniałych prac trzy wygłaszane przez reprezentantów Sekcji Hipologicznej zostały wyróżnione.
Wyróżniono następujące prace:
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom bardzo interesujących prac. Życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Monika Zastrzeżyńska
Data aktualizacji: 8.04.2017 r.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju. Serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Wesołego Alleluja i mokrego Dyngusa życzą pracownicy Katedry Hodowli i Użytkowania Koni.
27 marca studenci III roku Hipologii i Jeździectwa w ramach przedmiotu naturalne metody treningu koni mieli okazję uczestniczyć w pokazie prowadzonym przez Zuzannę Zakrzewską, która specjalizuje się w szkoleniu koni metodą PNH (Naturalne Jeździectwo Parelliego). Oczywiście pokaz musiał rozpocząć się od wykładu, na którym został przybliżony temat charakteru konia, bo koń jak człowiek może być introwertykiem albo ekstrawertykiem, a do tego prawo- lub lewopółkulowym. Kolejnym etapem był pokaz praktyki. Studenci mogli zobaczyć m.in.: prezentację odczulania batem carrot stick, przedstawienie zasad gier według Pata Parelliego czy jazdę na cordeo we wszystkich chodach. Wykład prowadzony przez profesjonalistkę był na pewno bardzo ciekawym i kształcącym wydarzeniem w życiu młodych hipologów, a na pewno w wielu z nich zaszczepił pasję do naturalnych metod treningu koni..
Tekst: Monika Zastrzeżyńska
Zdjęcia: Zosia Królikowska
Data aktualizacji: 8.04.2017 r.
Tegoroczne dni otwarte przypadły na dzień 09 marca. Jak co roku studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przygotowali wiele ciekawych stoisk udowadniających maturzystom, że nauka potrafi być ciekawa i fascynująca. W tym roku tematem przewodnim stoiska Sekcji Hipologicznej były WYŚCIGI KONNE. Oprócz specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w tej dziedzinie można było zobaczyć z bliska jak wygląda strój dżokeja. Odwiedził nas również gość honorowy kuc Walor, który po założeniu okularów wyglądał niemalże jak rasowy koń wyścigowy. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało, trzymamy kciuki za maturzystów i do zobaczenia w październiku!.
Fotografie i tekst: Monika Zastrzeżyńska, Monika Przetacznik
Data aktualizacji: 29.03.2017 r.