W dniach 19 - 20. 11. 2016 w ośrodku jeździeckim Gospodarstwa Doświadczalnego Felin miało miejsce końcowe szkolenie i egzamin na Przodownika Turystyki Jeździeckiej PTTK. Kandydacie doskonale poradzili sobie zarówno z częścią teoretyczną i praktyczną. Gratulujemy nowym Przodownikom oraz składamy serdeczne podziękowania na ręce naszych Egzaminatorów z PTTK.
Data aktualizacji: 25.11.2016
Studenci kierunku hipologia i jeździectwo już po raz kolejny mieli okazję obserwować jedną z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych gonitw przeszkodowych na świecie - Wielką Pardubicką. Przed wizytą w Pardubicach uczestnicy wyjazdu odwiedzili jeszcze muzeum hippiczne w Zamku Slatiňany. Znajduje się tam również oddział stadniny Kladruby nad Łabem, w którym można podziwiać unikatowe kare konie rasy kladrubskiej. .
Data aktualizacji: 8.11.2016
W dniu 7.07.2016 odbył się sprawdzian rekrutacyjny na kierunek hipologia i jeździectwo. Podstawowe umiejętności jeździeckie oceniały Dr hab. Iwona Janczarek i Dr hab. Katarzyna Strzelec.
WITAMY NOWYCH STUDENTÓW NA KIERUNKU!.
Data aktualizacji: 11.07.2016
W dniu 14 maja 2016 r. na terenach zielonych przylegających do Osiedla Akademickiego "Felin" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się XIII Akademickie Jeździeckie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Skokach przez Przeszkody. Organizatorem był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Na start stawiło się 28 zawodników i 30 koni. Rywalizacja sportowa odbywała się w ramach sześciu konkursach o różnym stopniu trudności. Konkurs Mistrzowski wygrała Pani Dorota Pawlak reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, studentka kierunku hipologia i jeździectwo. W przerwach między konkursami odbywały się pokazy min. różnych ras koni, jazdy w damskim siodle czy koni szkolonych metodami naturalnymi. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Mali i duzi mogli też skorzystać z przejażdżek na koniach.
Data aktualizacji: 20.05.2016
W dniu 10.03 odbył się dzień otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego, podczas którego miała okazję zaprezentować się nasza Sekcja Hipologiczna. Przygotowań nie było widać końca, ale już przed dzień stoisko było prawie gotowe, rano tylko przyjechać i dopiąć wszystko na ostatni guzik. W tym roku motywem przewodnim były dyscypliny jeździeckie uznane przez FEI czyli Międzynarodową Federację Jeździecką. Nie zabrakło wśród nas "westwoca", "pingwina", "skoczka" czy też "powożącego". Licealiści mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat koni w quize hipicznym, jednakże największą atrakcją dzisiejszego dnia był KOŃ rasy kuc feliński. Nie ma co ukrywać, że nasz koń sprawił przyszłym studentom (i nie tylko ;)) najwięcej frajdy. Dzień zaliczamy do bardzo udanych i życzymy wszystkim tegorocznym maturzystom jak najlepiej zdanej matury i liczymy na to, że zobaczymy się już w październiku.
Data aktualizacji: 14.03.2016
W dniach 16.02 - 20.02.2016r. członkinie Sekcji Hipologicznej przebywały na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a dokładniej w Zwierzyńcu oraz na terenie osady Florianka, gdzie znajduje się między innymi hodowla Koników Polskich. Przeprowadzono tam badania naukowe dotyczące preferencji smakowych koni. W wolnych chwilach dziewczyny razem z absolwentem kierunku hipologia i jeździectwo, a obecnie pracownikiem Parku Maćkiem Ziemiańskim zwiedzały okolice pieszo oraz bryczką próbując swoich sił w powożeniu :) . Mimo wietrznej pogody udało się zorganizować ognisko i posiedzieć w świetle gwiazd. Wyjazd był bardzo udany i na pewno studentki będą wracać do niego z uśmiechem na twarzy :) .
Data aktualizacji: 8.03.2016
W dniach 21-26.02.2016 studentki III roku kierunku hipologia i jeździectwo asystowały przy przygotowaniach i uczestniczyły w pierwszych w Polsce badaniach zmian temperatury ciała konia, parametrów pracy serca oraz parametrów biochemicznych krwi podczas ruchu w stępie i kłusie na bieżni.
Badano jak zmienia się temperatura powierzchni ciała konia w czasie ruchu za pomocą kamery termograficznej. Jej działanie opiera się na odczytywaniu promieniowania podczerwonego i mierzenia energii jaka jest niesiona tym promieniowaniem i nada tej wartości odpowiednią temperaturę. Głównymi punktami pomiaru koni były jego najbardziej umięśnione miejsca, czyli szyja, kończyna przednia i tylna. Sprawdzano jakie są zależności oddawania ciepła w odniesieniu do poszczególnych partii ciała, budowy anatomicznej poszczególnych koni.
Dodatkowo przed badaniem i tuż po jego zakończeniu pobierano od koni krew, w celu zbadania kinazy fosfokreatynowej, której stężenie zmienia się wraz z wysiłkiem. Jednocześnie badano główne parametry krwi w celu oceny wpływu wysiłku na temperaturę powierzchniową.
Badania przeprowadzane były na bieżni dla zwierząt, w Innowacyjnym Centrum Patologii i Terapii Zwierząt UP Lublin, pomiary termowizyjne przeprowadziła dr inż. Maria Soroko, całość badań odbywała się pod czujnym okiem dr hab. Iwony Janczarek. Końmi opiekował się i przygotowywał je do pracy na bieżni dr hab. Ryszard Kolstrung we współpracy z dr n. wet. Agnieszką Pomorską.
Przez ponad tydzień trzy kuce felińskie: Harlem, Harley i Rokset były oswajane z nowym środowiskiem oraz poruszaniem się na bieżni w stępie i kłusie. Ważnym było, aby zwierzęta zachowywały się spokojnie i nie sprawiały problemów w dniu badania kamerą termograficzną. Dodatkowo podczas codziennych treningów monitorowano parametry pracy serca badanych koni celem określenia ich reakcji na nowe nieznane obiekty i środowisko.
Podczas przygotowań i badań studenci mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, porozmawiać z różnymi osobami zajmującymi się końmi i poszerzyć swoją wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną.
Tekst i zdjęcia: Adrianna Paszkowska III rok HiJ
Data aktualizacji: 8.03.2016