Data aktualizacji: 22.12.2015
21.11.2015 r. odbyła się kolejna edycja "Szkolenia konia metodą Silversand Horsemanship" prowadzona przez Justynę Mitkę. Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem wśród studentów z kierunków: hipologia i jeździectwo, behawiorystyka i weterynaria. Uczestnicy mogli poznać podstawy psychologii oraz naturalnych zachowań konia, mogli też dowiedzieć się czym jest "Horsemanship". Podczas części praktycznej odbył się pokaz pracy z młodym koniem oraz pokaz wprowadzania konia do przyczepy. Kursanci w ramach działań praktycznych poznawali podstawy prawidłowej pracy "z ziemi" i "z siodła".
Data aktualizacji: 26.11.2015
Dnia 5 - go listopada w ramach działalności Sekcji Hipologicznej SKNBiHZ zorganizowana została wycieczka dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie do Białki i Zwierzyńca. Zebrało się nas prawie 50 osób z przeróżnych kierunków i specjalności. Mieliśmy okazję wysłuchać historii hodowli koni arabskich w stadninie w Białce oraz zobaczyć stado na pastwiskach. W Zwierzyńcu odwiedziliśmy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie oglądaliśmy "prawie żywą" wystawę flory i fauny Roztocza. Na metę naszej wycieczki zabrały nas bryczki zaprzężone w koniki polskie - symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego. W gospodarstwie Florianka, gdzie prowadzona jest hodowla stajenna koników polskich, przyszedł czas na rozgrzanie przy ognisku po całym dniu spacerów w jesiennym chłodzie. Mimo mglistej pogody było bardzo ciekawie.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Marianowi Pacewskiemu Dyrektorowi Stada Ogierów w Białce oraz Panu Janowi Słomianemu szefowi Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego RPN za serdeczne przyjęcie i przekazaną wiedzę.
Białka
Na północnych obrzeżach Roztocza, po drodze z Lublina do Zamościa, tuż koło Krasnegostawu, znajduje się Zakład Hodowlano-Produkcyjny Stado Ogierów Białka, obecnie należący do spółki Małopolskiej Hodowli Roślin. W zabytkowych budynkach, wybudowanych z miejscowego wapienia, utrzymywanych jest obecnie około 40 ogierów oraz 140 koni arabskich. Białeckie araby odnoszą sukcesy na torze wyścigowym, w czempionatach i w rajdach. Stado prowadzi także działalność popularyzującą sport, organizując liczne zawody jeździeckie. Od lat jest też gospodarzem Wiosennego Młodzieżowego Czempionatu Koni Czystej Krwi Arabskiej oraz Młodzieżowego Czempionatu Koni Małopolskich.
Zwierzyniec
Hodowla zachowawcza Konika Polskiego
Koniki polskie są jedyną rasą koni prymitywnych w Polsce. Są one potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus. Hodowla zachowawcza konika polskiego w warunkach zbliżonych do naturalnych prowadzona jest w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu, na obszarze wydzielonym w okolicy stawów "Echo" oraz w warunkach stajennych na Floriance. Ostoja Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego powstała w 1982r. Zajmuje ona obszar ok. 180 ha, w skład którego wchodzą lasy, stawy oraz strumień Świerszcz, który służy konikom jako wodopój. Obecnie w Ostoi przebywa stado około 20 szt. Rocznie rodzi się 6-7 źrebiąt, które są odławiane po przebyciu w rezerwacie przynajmniej jednego okresu zimowego. Koniki przebywając w Ostoi same zdobywają pokarm, wychowują młode bez ingerencji człowieka. Jedynie w okresie zimowym są dokarmiane sianem.
Tekst: Marta Dybczyńska, I rok hipologii i jeździectwa
Zdjęcia: Katarzyna Bańka, I rok hipologii i jeździectwa
Data aktualizacji: 16.11.2015
12-go października odbyła się już 125 Wielka Pardubicka. Nasi studencina własne oczy chcieli zobaczyć tą najtrudniejszą i zarazem najbardziej emocjonującą gonitwę na świecie. Dodatkowo mogli zobaczyć najstarszą w Europie działającą stadninę w Kladrubach nad Łabem Wrażenia były niesamowite, zwłaszcza że stadnina została udostępniona zwiedzającym na początku października po kapitalnym remoncie. Na podsumowanie Naszego wyjazdu we wspaniałych nastrojach udaliśmy się do pięknej, klimatycznej Pragi.
Stadnina w Kladrubach
Tor w Pardubicach
Wielka Pardubicka i jej zwycięzca Nikas
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie z Josefem Vania
Uroczy poranek w Pradze
Pozdrowienia dla naszego Wspaniałego Przewodnika:
Data aktualizacji: 10.11.2015
Ćwiczenia z prezentacji
Komisja
Lighthouse
Gral
Modryń
Data aktualizacji: 27.10.2015
Podczas dwóch miesięcy na Felinie sporo się działo. Dzieciaki oprócz jazdy konnej miały jeszcze wiele ciekawych zajęć: wizyty w pasiece, kurniku i sadzie, wyjścia do muzeum i teatru, warsztaty ceramiczne, a nawet prawdziwy surwiwal. Wielką atrakcją były też wycieczki do Zwierzyńca, Kazimierza Dolnego, Bałtowa i wielu innych ciekawych miejsc. A kiedy upał doskwierał wszyscy z wielką przyjemnością udawali się na basen. Największymi bohaterami tych wakacji były jednak nasze konie, które spisały się na szóstkę z plusem.
Data aktualizacji: 10.11.2015
Data aktualizacji: 12.06.2015
W dniu 07. 06. 2015 studenci II roku hipologii i jeździectwa uczestniczyli w zajęciach terenowych podczas XXV Wiosennego Młodzieżowego Pokazu Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce. Studenci wyjechali w ramach przedmiotu "Rasy i pokrój koni" i mogli poczuć się jak sędziowie, ponieważ jednym z ich zadań była ocena koni w jednej z klas. Obecność przepięknych koni oraz wspaniała pogoda sprawiły, że był to bardzo udane ćwiczenia.
Data aktualizacji: 12.06.2015
Data aktualizacji: 12.06.2015
Istnieje możliwość odbycia praktyki zawodowej dla studentów hipologii i jeździectwa w ośrodku utrzymującym około 30 koni huculskich w pobliżu Arłamowa (powiat bieszczadzki).
Informacje pod numerem 505 024 995.
Data aktualizacji: 14.05.2015
W dniu 9 maja 2015 r. rozegrano XII Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Skokach przez Przeszkody oraz Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody pod patronatem Akademickiego Związku Sportowego. Organizatorem był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Katedra Hodowli i Użytkowania Koni.
Impreza odbyła się na terenach zielonych Uniwersytetu przy ul. Dobrzańskiego 33. W rywalizacji sportowej udział wzięło 28 zawodników i 29 koni, w tym 11 koni w konkursie Mistrzowskim.
Akademickim Mistrzem został Przemysław Wójcik startujący na koniu Giacomo - student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, pucharami, nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi oraz flot's dla koni, które wręczali m.in. Prorektor ds. Spraw Studenckich i Dydaktyki Prof. dr hab. Krzysztof Gołacki, Prodziekan ds. studenckich kierunku Hipologia i jeździectwo Prof. dr hab. Grzegorz Zięba, Kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Prof. dr hab. Anna Stachurska i liczni sponsorzy. W przerwach miedzy konkursami publiczność mogła podziwiać prezentację koni różnych ras, występy jeźdźców na koniach trenowanych w stylu western i metodami naturalnymi, występ Towarzystwa Szablistów z Warszawy i pokaz tresury psa. Dla miłośników jeździectwa zorganizowano także przejażdżki na koniach i kucach.
Serdeczne podziękowania składany wszystkim, który zaangażowani byli w organizację oraz przeprowadzenie zawodów i pokazów: studentom I i II roku hipologii i jeździectwa, przewodniczącym: WRSSWBiHZ - Ewelinie Wlaszczyk, AZS - Annie Romanowskiej, RUSS - Marcinowi Szymczukowi, studentom biorącym udział w pokazach i sponsorującym nagrody dla zawodników: Dominice Perlik, Sylwestrowi Tkaczykowi, Anastazji Iwanowskiej, Anecie Chmielewskiej oraz wszystkim wolontariuszom.
Data aktualizacji: 14.05.2015
Serdecznie zapraszamy na IIX Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w skokach przez przeszkody, które odbędą się 9-go maja przy ul. Dobrzańskiego 33 (tereny zielone przy akademikach na Felinie. Początek zawodów o godzinie 11.00.
Propozycje zawodów: Propozycje_Akademickich_MWL-B oraz na stronie Lubelskiego Związku Jeździeckiego.
Zaplanowano sześć konkursów, dodatkowo w przerwach pokazy, oprowadzanki na kucach i koniach, stoisko ze sprzętem jeździeckim.
UWAGA!!!
Zawodnicy chcący reprezentować swój Klub Uczelniany AZS (co wiążę się z późniejszą możliwością starania się o stypendium Rektora za osiągnięcia sportowe) muszą posiadać ważną legitymację studencką i legitymację AZS - dotyczy to każdej Uczelni. Przed rozpoczęciem konkursów odbędzie się weryfikacja zawodników.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!!!
Data aktualizacji: 4.05.2015
Dostępne są karnety na jazdy konne, które odbywają się na terenie Gospodarstwa Doświadczalnego w Felinie.
Informacje pod numerem telefonu 661 723 999.
Koszt 280 zł (10 jazd + jedna gratis).
Data aktualizacji: 11.03.2015
Jak co roku w ferie szkółka jeździecka opanowała Gospodarstwo w Felinie...
...w plenerze...
... w stajni ...
... i w hali
Jeszcze tylko ulepimy bałwana i przystroimy konie
Data aktualizacji: 20.02.2015
Tym razem Sekcja hipologiczna zawitała do Niemiec, żeby zobaczyć paradę najlepszych holsztyńskich ogierów. Te wspaniale pokazy elitarnych koni odbywają sie w olbrzymich halach tzw. Holstenhallen w mieście Neumünster.
Wydarzenie to jest "wizytówką" Związku Hodowców Konia Holsztyńskiego i wielkim wydarzeniem dla właścicieli, hodowców, jeźdźców sportowych oraz wszystkich zainteresowanych hodowlą koni najwyższej klasy, o czym świadczą wypełnione po brzegi hale. Parada ogierów uważana jest za rozpoczęcie nowego sezonu hodowlanego. W czasie pokazów można zobaczyć nie tylko starsze doświadczone ogiery, sprawdzone w sporcie i mające świetne potomstwo, ale także młode konie z zeszłorocznej klasyfikacji. Ta coroczna impreza pomaga hodowcom i osobom zainteresowanym końmi sportowymi ocenić potencjał ogierów i podjąć decyzję, który z nich będzie najlepszy do poprawy ich stada klaczy hodowlanych.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Doktorowi Jerzemu Fedorskiemu, naszemu wspaniałemu przewodnikowi z Neumünster.
Wieczorne zwiedzanie Berlina i Hamburga
Niezmiennie od wyjazdu do Pardubic w 2012 r. - nasz najlepszy kierowca
...i jeszcze na koniec pamiątkowe zdjęcie z busem :
Data aktualizacji: 20.02.2015