Zostało podpisane porozumienie między JM Rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie a Krajowym Ośrodkiem Metodyczno-Szkoleniowym Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej z siedzibą w Toruniu o współpracy w zakresie szkolenia zawodowego instruktorów rekreacji ruchowej w specjalności jazda konna, umożliwiającej eksternistyczne zdawanie egzaminu naszym studentom. Treść porozumienia widnieje w zakładce Korzyści.
Dnia 06.11.2012 r. odbyło się spotkanie Sekcji Hipologicznej SKNBiHZ. W pierwszej części zebrania obejrzeliśmy prezentacje z wyjazdu na Wielką Pardubicką, przygotowaną i przedstawioną przez kolegów z Koła Naukowego. Podczas prezentacji swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Koni prof. dr hab. Anna Stachurska. W drugiej części zebrania dokonaliśmy wyboru zarządu naszej Sekcji. Przewodniczącą została Justyna Pomarańska jej zastępcą Edyta Zalewska, a sekretarzem Maciej Ziemiański. W najbliższym czasie planujemy spotkanie z Wojciechem Jachymkiem i Jego synem Pawłem, którzy trenują konie metodą Monty Roberts'a. Mamy też nadzieję, że Paweł zorganizuje u siebie specjalne pokazy dla członków Sekcji.
Wielka Pardubicka to jedna z najbardziej prestiżowych gonitw i najtrudniejsza przeszkodowa na świecie. Rozgrywana corocznie od 1874 roku. Dystans, który mają do pokonania jeźdźcy i konie wynosi 6900 m. Trasa prowadzi m.in. przez zaorane pola i rżyska, jest także ok. 30 sztucznych przeszkód - m.in. wysokie żywopłoty i szerokie rowy z wodą i oczywiście Wielki Taxis - przeszkoda budząca najwięcej emocji. W tym roku wyścig odbył się 13. 10. 2012 r.
Cudowną atmosferę tej wielkiej gonitwy można było poczuć już w piątek wieczorem na pardubickim rynku, na którym odbyła się projekcja filmu opowiadającego o historii wyścigu, a także prezentująca tor oraz usytuowanie wszystkich przeszkód, które następnego dnia musiały pokonać konie i dżokeje.
Sobotni dzień wyścigowy zaczynał się już o 11.45. Zapowiadała się doskonała impreza: piękny dzień, wspaniała atmosfera i najdzielniejsze na świecie konie. Z każdą kolejna gonitwą widać było zwiększającą się liczbę publiczności, która z niecierpliwością oczekiwała tej najważniejszej, ósmej gonitwy - Wielkiej Pardubickiej. Przed startem, na prostej finiszowej, zaprezentowany został każdy z koni oraz dosiadający go dżokej. Największy entuzjazm publiczności wzbudził koń polskiej hodowli, 3-krotny zwycięzca, Tumen pod Josefem Vaną. Od samego startu czuć było niezwykłe emocje, wszyscy czekali na czwartą z kolei przeszkodę - Wielki Taxis, po którego pokonaniu konie jeźdźcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Z każdą minutą napięcie rosło, wszyscy z niecierpliwością czekali na ostatnią prostą. Kiedy tylko pojawiły się na niej konie podniosła się wielka wrzawa, po kilku sekundach wszystko był już jasne. Pierwsza na celowniku była 10-letnia klacz Orphe des Blins pod Janem Faltejskiem. Zwyciężczyni jest francuskiej hodowli, a trenuje ją w Czechach (Stajnia DS Pegas) Grzegorz Witold Wróblewski. Drugie miejsce zajął 7-letni Ronino, którego dosiadał Jiri Konsek. Hodowcami Ronino są Adam i Maciej Suchorzewscy, a trenerem Czestmir Olechla. Trzykrotny zwycięzca Wielkiej Pardubickiej, wyhodowany w Stadninie Koni Moszna Tiumen, zajął 3. miejsce.
Wizyta na rynku w piątkowy wieczór (uważamy, że Pardubice są najpiękniejszym miejscem na świecie - szczególnie po przejechaniu 12 godzin w busie)
W czasie gonitw
Grunt to postawić na dobrego konia tylko gdzie jest jego jeździec???
Dzieciaki na kucach też dają radę - szetland trzymał się w połowie stawki
Zwyciężczyni - szczęśliwa 18-stka
Dr hab. Iwona Janczarek i dr inż. Katarzyna Strzelec przy pomniku Josefa Vani
Szóstka karych i siwych kladrubów robi wrażenie
Też gdzieś tam jesteśmy
Wieczorne zwiedzanie Pragi
Maciek Ziemiański opowiada o tym jacy fajni są Czesi - przepraszamy za kiepską jakość zdjęcia, ale Maciek zbyt szybko się przemieszczał żeby go sfotografować
W czasie transportu - czyli znaczna część naszego wyjazdu
Najlepszy kierowca na świecie !!! Kamil - dzięki
Spacer po Parku Narodowym Gór Stołowych w drodze powrotnej i tęsknota za Pardubicami
i tylko Ziemiański wie za czym jeszcze)
Buszująca w trawie
W dniu 09. 10. 2012 r. w Centrum Kongresowym odbył się prelekcja poświęcona badaniom dzikich koni w Australii. Wykład poprowadziła Pani Magdalena Ząbek, absolwentka AR Lublin, specjalność Hodowla Koni i Jeździectwo, zamieszkująca na stałe w Australii i od ponad 3 lat studiująca ekologię dzikich brumby. Badania Pani Magdaleny koncentrują się na poznaniu dynamiki wybranych grup koni, ich rozrodczego sukcesu oraz oszacowania wzrostu populacji. Badania prowadzone są metodą obserwacji i niejednokrotnie wymagają wielotygodniowych wyjazdów do Australijskiego buszu czy outbacku.
Australia jest zamieszkana przez największą populację dzikich koni na świecie. Obecna wielkość populacji szacuje się na około jednego miliona. Wysoka liczebność dzikich koni (Brumby) na kontynencie jest kontrowersyjna. Pasjonaci koni chcą zachować populację, podczas gdy ekolodzy usiłują zmniejszyć liczebność koni ze względu na jej szkodliwy wpływ na Australijską faunę i florę.
Podczas swojej wizyty w Lublinie, Pani Magdalena zaprezentowała wyniki swoich obserwacji i badań naukowych nad niezmiernie interesującym, jednakże nie do końca poznanym dzikim brumby. Tematyka wykładu spotkała się z ogromnych zainteresowaniem zarówno ze strony studentów jak i wykładowców. Uczestniczyło w nim około 140 osób.
W dniu 02. 10. 2012 r. podczas uroczystej immatrykulacji pierwsi studenci hipologii i jeździectwa odebrali indeksy z rąk Pana Dziekana prof. dr hab. Eugeniusza Greli.
Jak co roku w czasie wakacji w ośrodku jeździeckim na Felinie prowadzona był szkółka jeździecka. Oprócz jazdy konnej na szkółkowiczów czekały również inne atrakcje.
Download video: MP4 format | Ogg format | WebM format
W poniedziałek 9-go czerwca odbył się pierwszy egzamin praktyczny na hipologię i jeździectwo. Można było wybrać jeden z trzech poziomów - największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszył się poziom C, czyli obejmujący jazdę stępem, kłusem i galopem. Zarejestrowało się 187 kandydatów. Część osób zostało zwolnionych z egzaminu, ponieważ posiadają odznakę/ klasę jeździecką. Cieszy nas fakt, że kierunek spotkał się z tak dużym zainteresowaniem.
Czerwcowa Rada Wydziału, która wyjątkowo odbyła się w Dworku Ziemiańskim w Felinie, miała też "koński" akcent. Wszyscy jej uczestnicy, łącznie z panem Dziekanem Prof. dr hab. Eugeniuszem Grelą mieli możliwość przejażdżki bryczką. W zaprzęgu można było zobaczyć konie będące własnością Katedry.
W czasie VI Ogólnopolskiego Czempionatu Kuców Felińskich studenci specjalności Hodowla koni i jeździectwo oraz SKNBiHZ - Sekcja hipologiczna przekazali na ręce Prof. dr hab. Anny Stachurskiej oraz Dr. hab. prof. nazw.UP Ryszarda Kolstrunga statuetkę poświęconą pamięci Prof. dr. hab. dr. h.c. Ewalda Sasimowskiego, twórcy kuca felińskiego.
Szkółka jeździecka przy Gospodarstwie Doświadczalnym w Felinie zaprasza mieszkańców Lublina i okolic na jazdy konne codziennie przez całe wakacje.
Dysponujemy otwartą ujeżdżalnią oraz halą (jazdy odbywają się bez względu na warunki atmosferyczne) Informacje i zapisy pod numerem telefonu 661 723 999
Sprawdzian z pierwszego kontaktu z koniem dla kandydatów na pierwszy stopień kierunku hipologia i jeździectwo odbędzie się 9-ego lipca 2012 o godz. 9.00 w Felinie przy ul. Doświadczalnej (trzeba przyjechać wcześniej, ok. 8.30). Umożliwiamy jazdę próbną na naszych koniach w przeddzień - w niedzielę 8-ego lipca o godz. 17-tej za normalną opłatą za godzinę jak za szkółkę. Gdyby było więcej chętnych, będzie można po 10 min pojeździc na różnych koniach, gdyż zawsze na sprawdzian są one losowane. Konie są na podobnym poziomie. Można również zgłosić się tydzień przed lub wcześniej w celu podszkolenia - tel. 695 416 916. Przypominamy, że na sprawdzianie można wybrać poziom A, czyli wejście na konia na lonży - bez jakichkolwiek umiejętności jeździeckich (patrz zasady rekrutacji).
Data aktualizacji: 14 czerwca 2012W sobotę (2. 06. 2012 r.) Na terenie gospodarstwa Doświadczalnego w Felinie odbyła się pierwsza edycja kursu dokształcającego "Szkolenie konia metodą Siversand Horsemanship". Kurs został poprowadzone przez Panią Justynę Mitkę. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny. Po wykładzie przybliżającym szkołę Silversand, jej założycieli oraz promowany przez nich sposób pracy z koniem, rozpoczął się pokaz związany z przygotowaniem młodego konia do użytkowania wierzchowego. Następnie uczestnicy mieli okazję ćwiczyć "pracę z ziemi" pod czujnym okiem Pani instruktor, która bardo chętnie służyła pomocą i udzielała cennych wskazówek. Po krótkiej przerwie kursanci mogli poznać zasady bezpiecznego siodłania oraz "pracy z siodła". Pani Mitka zaprezentowała również w jaki sposób pracować z koniem, który ma problemy z wejściem do przyczepy przed transportem. Posumowaniem pełnego wrażeń dnia była dyskusja z uczestnikami kursu.
Pokaz pracy z młodym koniem
Praca z siodła
Praca z ziemi
W dniu 24. 05. 2012 r. odbyło się ognisko integracyjne dla członków Sekcji Hipologicznej. Dzięki uprzejmości Pana Kanclerza ognisko zostało zorganizowane na terenie parku przy dworku ziemiańskim w Felinie. W jego trakcie poruszono tematy związane z działalnością Sekcji oraz planowanymi działaniami na przyszły rok akademicki. Nie zabrakło oczywiście gry na gitarze i śpiewu ułańskich piosenek. Wszyscy uczestnicy uznali ognisko za bardzo udane.
W sobotę 19 maja odbyły się IX Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w skokach przez przeszkody. Na placu pod akademikami przy ul. Dobrzańskiego zgromadziło się wielu zawodników i sympatyków dyscypliny skoków przez przeszkody. Sędzią głównym zawodów był Prof. dr hab. Sławomir Pietrzak. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Prof. dr hab. Joanna Barłowska - Prodziekan ds. Spraw Studenckich kierunku Zootechnika, Prof. dr hab. Grzegorz Zięba - Prodziekan ds. Studenckich kierunku Biologia oraz Prof. dr hab. Anna Stachurska - kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Koni. Udział w rywalizacji wzięli również studenci specjalności Hodowla Koni i Jeździectwo. Trójka z nich, po wcześniejszych treningach pod okiem lek. wet. Krzysztofa Stachurskiego, startowała na koniach będących własnością Katedry.
Marika Staszczyk na koniu Angora - SJ Nowator Felin
Agnieszka Rzemieniecka na koniu Akwen - SJ Nowator Felin
Kinga Zientek na koniu Elf - SJ Nowator Felin
Lek. wet. Krzysztof Stachurski z zawodnikami SJ Nowator Felin
Wyniki Konkursów otwartychW dniach 17-18 maja 2012 odbył się egzamin z opisu identyfikacyjnego koni, przeprowadzony przez przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni - Panią Paulinę Peckiel i Panią Agnieszkę Szymańską. Osoby, które szczęśliwie zdały egzamin, otrzymają certyfikat uprawniający do opisu koni w ramach PZHK.
We wtorek 8 maja studenci II i III roku specjalności Hodowla Koni i Jeździectwo uczestniczyli w wyjeździe terenowym do Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Mogli oni zapoznać się z jej historią, prowadzoną tam hodowlą a także organizacją Stadniny. Jedną z największych atrakcji była prezentacja chluby janowskiej hodowli - pięknej Pianissymy.
Przy Stajni pod zegarem
W Stajni czołowej
Źrebaki z matkami na biegalni
Dodatkowa atrakcja - wizyta w oborze
Piękna Pianissima
W dniu 5 maja 2012 r. w Pszczelej Woli odbył się pokaz układania młodych koni do pracy w siodle. Dziewięć koni po raz pierwszy było siodłanych i dosiadanych, część z nich dosiadana była bez asekuracji. Pokaz prowadzony był przez Wojciecha i Pawła Jachymków przy udziale uczniów Liceum Jeździeckiego w Pszczelej Woli. Dzięki uprzejmości Pana Jachymka studenci Sekcji Hipologicznej mieli możliwość przeprowadzenia badań dotyczących pobudzenia emocjonalnego młodych koni w czasie pierwszego treningu w oparciu o zapisy tętna. Mogli oni wykazać się zdolnością sporządzania dokładnych notatek : oraz nauczyć się obsługiwać urządzeń do pomiaru tętna. Tydzień później 12 maja będzie miał miejsce pilotażowy egzamin tych samych koni w podstawowych chodach po tygodniowym treningu pod jeźdźcami, w czasie którego studenci również będą prowadzić obserwacje.
Na zdjęciu (od lewej): Justyna Pomarańska, Maria Papka, Edyta Zalewska, Paweł Jachymek, Natalia Flejszar, dr hab. Iwona Janczarek, dr Witold Kędzierski, Wojciech Jachymek, Paweł Pasternak
W dniu 19 maja br. w Felinie na placu przy akademikach odbędą się Akademickie Mistrzostwa Województwa w skokach przez przeszkody. Jak co roku w rywalizacji wezmą udział również studenci specjalność Hodowla Koni i Jeździectwo. Trójka z nich wystartuje na koniach będących własnością Katedry. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pod Akademiki przy ul. Dobrzańskiego.
PROGRAM ZAWODÓWUniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zaprasza na kurs dokształcający: Szkolenie konia metodą Silversand Horsemanship. W dniach 2, lub 2 - 3 czerwca 2012 r. (w zależności od liczby chętnych). Kurs obejmuje 12 godzin (6 godzin zajęć teoretycznych i 6 godzin zajęć praktycznych). Warunkiem uczestnictwa w kursie jest złożenie kompletu dokumentów w CKU: podanie-kwestionariusz, ksero dowodu osobistego, deklaracja o posiadanej wiedzy dotyczącej konia, oraz dowodu opłaty za kurs: 134 zł na konto UP w Lublinie nr: 74 1140 1094 0000 5641 8500 1031. Rekrutacja trwa do 25 maja 2012 r. Informacje i dokumenty do pobrania na stronie www.cku.up.lublin.pl
Kurs poprowadzi Justyna Mitka - jeden z dwóch licencjonowanych trenerów Silversand Horsemanship w Polsce (www.silversand.com.au/polska/). W 2007 i 2008 roku kilka miesięcy spędziła w Australii z założycielami szkoły - Stevem i Ireną Halfeny. W 2004 wraz z przyjaciółmi założyła Towarzystwo Jeździectwa Naturalnego, celem którego jest rozpowszechnianie partnerskiego podejścia do koni oraz metod jeździectwa naturalnego i naturalnych metod komunikacji z koniem. Ich motto to przysłowie arabskie: "Zdobądź serce swego konia, potem przemów do jego umysłu, a wtedy będziesz mógł użyć jego siły według swego zamysłu".
Dodatkowe informacje w pokoju 128 - budynek Rektoratu.
Istnieje możliwość napisania pracy pt. "Interakcja człowiek-koń w procesach szkolenia" lub " Szkolenie koni - czynniki utrudniające komunikację". Autorzy najlepszych opracowań otrzymają honorowe członkostwo w Stowarzyszeniu Pro Hipico Bono.
Studenci SKNBiHZ - Sekcja Hipologiczna oraz specjalność Hodowla Koni i Jeździectwo wzięli udział w wieczorze naukowym poświęconym zachowaniu koni. Prelekcje poświęcone były relacjom człowiek - koń w ujęciu praktycznym oraz naukowym, a także nowoczesnemu budownictwu i jego wpływie na dobrostan koni.
Studenci w czasie podróży do Warszawy...
...oraz w czasie wykładów
SKNBiHZ - Sekcja Hipologiczna
organizuje wyjazd na wieczór naukowy poświęcony zachowaniu koni,
który odbędzie się 20 kwietnia w Warszawie.
Informacje w pokoju 128 - budynek Rektoratu.
Prelekcje pt.:
odbędą się 17.04. 2012 r. w sali 101 AGRO II o godzinie 1900.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.