Data aktualizacji: 18.12.2019 r.
25 listopada b.r. w Ośrodku Jeździeckim Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się konferencja metodyczno - szkoleniowa Polskiego Związku Jeździeckiego. Pierwszy panel poprowadził pan Jarosław Wierzchowski, wysokiej klasy trener jeździectwa, który wprowadził słuchaczy w tematykę roli instruktora, zasad nauczania jazdy konnej oraz pracy nad poprawą dosiadu. Praktyczne wskazówki zaciekawiły całą salę. Następnie zajęły głos dwie doświadczone zawodniczki, a jednocześnie absolwentki studiów psychologicznych: pani Ewa Iwaszkiewicz oraz pani Natalia Stevnert, które z psychologicznego punktu określiły rolę trenera, rodzica oraz zawodnika. Prace grupowe pozwoliły otworzyć się uczestnikom, a panie rozwiały wiele niejasności i kontrowersji. Na koniec naszym gościem był dr n. wet. Michał Kaczorowski, lekarz z uprawnieniami FEI, który poprowadził bardzo ciekawy wykład na temat kontuzji koni sportowych oraz kwestii suplementacji i pielęgnacji koni sportowych w aspekcie przepisów antydopingowych. Szkolenie cieszyło się dużą frekwencją, szczególnie wśród studentów hipologii i jeździectwa. Wiele zadawanych pytań podkreśliło duże zainteresowanie uczestników.
Data aktualizacji: 18.12.2019 r.
Rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki. Serdecznie witamy studentów, a ze szczególną radością - studentów pierwszego roku. Nasze "końskie grono pedagogiczne" powiększyło się o trzy nowe klacze rasy małopolskiej - są to Kalina, Islandia i Irlandia, natomiast Grasteta przeszedł już na zasłużoną emeryturę.
Data aktualizacji: 5.11.2019 r.
Wydarzenie, nad którym patronat honorowy objął Marszałek województwa lubelskiego oraz JM Rektor UP w Lublinie, odbyło się dniach 11-12 maja 2019 roku. Patronem medialnym była TVP Lublin, Radio Lublin, Dziennik Wschodni oraz kwartalnik Hodowca i Jeździec. Wśród sponsorów i partnerów Wydarzenia znalazł się m.in. Totalizator Sportowy sp. z o.o. - Oddział w Lublinie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Odział Terenowy Lublin, Bank PKO BP, Polski i Lubelski Związek Hodowców Koni, firma Soymax i Podkowa oraz liczne sklepy jeździeckie. W trakcie zawodów nastąpiło uroczyste otwarcie specjalistycznego placu konkursowego, którego modernizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Lublinie. Wymarzona pogoda, liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych (alpaki, lamy, krowa, owce, kozy, miniaturowe kucyki, osły, ważący ponad tonę koń zimnokrwisty, pokazy psów obronnych, opowieści ułańskie, galeria obrazów, przejażdżki w siodle, "dmuchańce", animatorzy, i wiele innych), stoiska ze sprzętem i biżuterią jeździecką, pyszne jedzenie, niespełna 100 startujących koni, wygodne miejsca dla publiczności i zacisze pełne zieleni, jakie zapewnia Ośrodek Jeździecki UP w Lublinie - to wszystko wykreowało niepowtarzalny weekend dla każdego.
Data aktualizacji: 1.06.2019 r.
Serdecznie zapraszamy na XVI Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Skokach przez przeszkody oraz w Ujeżdżeniu oraz Zawody Regionalne w ujeżdżeniu i skokach, które zostaną rozegrane w dniach 11-12 maja na nowo otwartym hipodromie Ośrodka Jeździeckiego Felin, ul. Doświadczalna 50 (wejście od ul. Vetterów). Podczas zawodów w ujeżdżeniu rozegramy konkursy klasy L i P, a podczas zawodów w skokach przez przeszkody konkursy od 60 cm do 125 cm. Zapraszamy całe rodziny, oferujemy liczne atrakcje dla publiczności: animacje i "dmuchańce" dla dzieci, przejażdżki na kucach, mini zoo, stoiska sklepów jeździeckich i in.
Data aktualizacji: 9.05.2019 r.
W dniach od 11 do 15 lutego 2019r. w naszym Ośrodku Konny na Felinie odbyły się zimowe półkolonie dla dzieci w wieku szkolnym. Łącznie 23 dzieci wzięło udział w zorganizowanych zajęciach w godzinach od 7.00 do 17.00. W programie była codzienna jazda konna, zajęcia w stajni, zabawy integracyjne, wyjazd na basen i na trampoliny. Mimo nie do końca zimowej aury dzieci dobrze i aktywnie spędziły czas w trakcie ferii zimowych. Na kolejne półkolonie zapraszamy w wakacje.
Data aktualizacji: 29.03.2019 r.
Podczas trzeciej edycji parkurów szkoleniowych, 9 marca 2019 r., mieliśmy przyjemność obejrzeć ponad 40 przejazdów, zaczynając od konkursu "krzyżaków", kończąc na 100 cm. Odwiedzili nas zarówno początkujący jeźdźcy, jak i doświadczeni zawodnicy na swoich młodych koniach. Bardzo cieszymy się z niezłej frekwencji podczas parkurów szkoleniowych, jak również z coraz wyższego poziomu startujących par..
Data aktualizacji: 19.03.2019 r.
7 marca 2019 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zaprosił w swoje skromne progi uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Rektor Uniwersytetu, prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk rozpoczął uroczystość przemówieniem oraz symbolicznie otworzył bramy uczelni przed przyszłymi studentami. Przedstawiciele poszczególnych kierunków studiów oraz Kół Naukowych przedstawiali swoją ofertę i zapraszali młodzież na studia na lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Jak co roku, swoje stanowisko miała również Sekcja Hipologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów i Hodowców Zwierząt..
Data aktualizacji: 19.03.2019 r.
4.III.2019. rozpoczęły się zajęcia kolejnego rocznika studiów II stopnia na kierunku Hipologia. Uczestnicy studiów II stopnia poznają zagadnienia takie jak: zasady specjalistycznego treningu koni, biotechnologia rozrodu, organizacja imprez jeździeckich, planowanie konnych szlaków turystycznych, koń w sztuce i literaturze, przepisy dyscyplin pozaolimpijskich, geriatria koni, użytkowanie kłusaków, psychopedagogika i terapia konna, fizjologia wysiłku, technologie eksploatacji koni i in.
Data aktualizacji: 19.03.2019 r.
1 marca 2019 odbyło się na Felinie kolejne szkolenie z wysokiej klasy szkoleniowcami. Pani Anna Piasecka, utytułowana zawodniczka, trener oraz sędzia ujeżdżenia, uczestniczka olimpiady, przeprowadziła szkolenie teoretyczne oraz praktyczne w zakresie pracy z końmi użytkowanym do nauki jazdy, metod poprawy ich jakości, sposobów pracy z jeźdźcem zależnie od możliwości i wyszkolenia koni.
Jako uzupełnienie szkolenia, pan mecenas Łukasz Puchała, przedstawiciel kancelarii Prawo & Konie, wygłosił wykład na temat ubezpieczeń w jeździectwie.
Data aktualizacji: 19.03.2019 r.
1 marca 2019 odbędzie się u nas szkolenie, które poprowadzą p. Anna Piasecka i p. Elżbieta Liberda. Pani Anna Piasecka, znana zawodniczka, trener i sędzia dyscypliny ujeżdżenie opowie o różnych aspektach pracy z końmi szkolnymi oraz poprowadzi warsztaty praktyczne. Pani Elżbieta Liberda - zawodnik dyscypliny ujeżdżenia oraz prawnik w jednej osobie naświetli nam tematykę prawa jeździeckiego i hodowli koni. Serdecznie zapraszamy!
Data aktualizacji: 25.02.2019 r.
11 stycznia 2019 r. gościliśmy na Felinie wspaniałych szkoleniowców: p. Grażynę Hucz, p. Jarosława Wierzchowskiego oraz p. Jana Ratajczaka. Przeprowadzili oni pierwsze w naszym Ośrodku szkolenie licencyjne dla instruktorów jeździectwa. Bardzo licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali wykładów, których tematyka obejmowała rolę i postawę trenera, etapy szkolenia jeźdźca, sposoby szkolenia jeźdźca na różnych poziomach, doskonalenie dosiadu jeźdźca, jego równowagi i świadomości własnego ciała podczas jazdy. Zapoznali się również z projektem zmian w systemie szkolenia kadr instruktorsko - trenerskich Polskiego Związki Jeździeckiego. Ważną częścią szkolenia były zajęcia praktyczne, które - mimo mroźnej aury - spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, wywołały żywą dyskusję i zainspirowały do przemyśleń nad własną postawą w roli szkoleniowca. Kolejne spotkanie ze szkoleniowcami PZJ już pod koniec lutego - zapraszamy!!!
Data aktualizacji: 27.01.2019 r.
10 stycznia 2019 r. odbyło się szkolenie licencyjne dla sędziów jeździeckich w dyscyplinie skoki przez przeszkody. Mieliśmy przyjemność gościć u nas Panią Ewę Porębską - Gomółkę, doświadczonego sędziego tej dyscypliny, przewodniczącą Kolegium Sędziów Warszawsko - Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, która poprowadziła szkolenie w sposób bardzo profesjonalny i ciekawy. Licznie zgromadzeni uczestnicy - nie tylko sędziowie - zapoznali się ze zmianami w przepisach planowanymi na rozpoczynający się sezon oraz dyskutowali na temat rozwiązań nietypowych, zaskakujących sytuacji zdarzających się podczas zawodów jeździeckich. Była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta Pani Ewy Porębskiej - Gomółki w naszych skromnych progach, gdyż odbiór szkolenia wśród uczestników był bardzo dobry.
Data aktualizacji: 27.01.2019 r.